Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także w okolicach kobiecych narządów płciowych. Zdarza się, że są one często lekceważone lub uznawane za nieistotne. Warto jednak zrozumieć skąd bierze się ból pochwy oraz jak go można leczyć.
Rozpoznanie i zrozumienie bólu pochwy
Ból w okolicach intymnych może mieć różne podłoże. Pojawia się nie tylko na skutek infekcji intymnych i chorób wenerycznych, ale może być też związany z życiem intymnym i aktywnością seksualną. Jakie zatem dolegliwości powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza?
Definicja i objawy dyspareunii
Jedną z dolegliwości bólowych pochwy jest dyspareunia. To problem polegający na odczuwaniu bólu i dużego dyskomfortu w czasie stosunku seksualnego. Ból ten może mieć charakter stały lub powracający. Dotyka on zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak znacznie częściej to u Pań jest rozpoznawana ta dysfunkcja. Szacuje się, że nawet 20% kobiet cierpi na dyspareunię.
Do głównych objawów dyspareunii pochwy należy mocno odczuwany dyskomfort lub ból w czasie całego stosunku, w momencie wejścia penisa do pochwy, czy też w trakcie głębokiej penetracji. Ból ten pojawia się w okolicy pochwy lub miednicy. Może towarzyszyć w każdej pozycji seksualnej lub też tylko w szczególnych. Zdarza się także, że dyspareunia pojawia się tylko w czasie zbliżeń z konkretnym partnerem.
Przyczyny bólu pochwy - od stanów zapalnych do zmian hormonalnych
Powody pojawienia się bólu pochwy mogą być bardzo złożone. Zalicza się do nich zarówno czynniki o podłożu fizjologicznym, psychologicznym, jak i związane z relacjami. Ponadto wśród najczęstszych powodów pojawienia się bólu pochwy w czasie stosunku wyróżnia się:
- infekcje intymne,
- endometriozę,
- nadżerki,
- zaburzenia hormonalne,
- stany zapalne,
- nieprawidłowości w budowie narządów płciowych,
- problemy o charakterze neurologicznym, dermatologicznym i urologicznym.
Warto też być świadomym, że duży wpływ na przyjemność, ale też i ból odczuwany w czasie zbliżeń odgrywa psychika. Wszelkie złe wspomnienia związane z seksem, nadużycia seksualne, czy wysoki poziom stresu i niska samoocena, mogą powodować pojawienie się dyspareunii.
Ból przy wejściu do pochwy - czy zawsze oznacza dyspareunię?
Jak już zostało wspomniane, ból przy wejściu do pochwy może być spowodowany różnymi czynnikami. Nie zawsze oznacza więc dyspareunię. W pierwszej kolejności warto wykluczyć infekcję intymną i choroby weneryczne, które także powodują duży dyskomfort miejsc intymnych.
Ból odbytu promieniujący do pochwy - możliwe przyczyny
Charakterystyczny ból, którego także nie wolno lekceważyć, to ten promieniujący od odbytu do pochwy. Może on oznaczać bowiem problemy z miednicą mniejszą. Ponadto długo utrzymujące się tego typu dolegliwości mogą świadczyć o endometriozie, torbielach na jajnikach oraz innych chorobach o charakterze ginekologicznym. Co więcej, za przyczynę bólu promieniującego od odbytu do pochwy uważa się także schorzenia układu pokarmowego i dróg moczowych. Dlatego też dolegliwości bólowe, które nie ustępują, powinny być skonsultowane z lekarzem.
Ciasna pochwa - przyczyny, objawy i związek z bólem
O ciasnej pochwie można mówić w sytuacji, gdy kanały pochwy są zwarte i małe. Zazwyczaj za taki stan rzeczy odpowiadają problemy zdrowotne. W dużej mierze są to infekcje intymne i choroby weneryczne. Ponadto ciasność pochwy może być wywołana urazami, bliznami, porodami, a także ostrym seksem.
Główne objawy ciasności pochwy to ból towarzyszący w momencie próby penetracji i jej duże utrudnienie. Partner nie może wejść członkiem do pochwy mimo podniecenia i rozluźnienia partnerki. Może to powodować u kobiety ból i zniechęcić do dalszych zbliżeń.
Diagnostyka i leczenie bólu pochwy
Diagnostyka bólu pochwy nie jest prostym procesem. Wszystko ze względu na to, że bardzo różne przyczyny mogą wywoływać dolegliwości bólowe. Dlatego też niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą i wykonanie zleconych badań.
Jak diagnozuje się dyspareunię?
Przede wszystkim w celu diagnostyki bólu pochwy konieczna jest wizyta u odpowiedniego lekarza. Najlepiej udać się do ginekologa lub seksuologa. Początkowo przeprowadzany jest obszerny wywiad, który ma na celu zebranie szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia w obszarze fizycznym, seksualnym i psychicznym.
Bardzo ważne jest tutaj poznanie historii przebytych i leczonych chorób, a także występowanie chorób w rodzinie. Lekarz gromadzi wiedzę także o przyjmowanych lekach, nałogach o przebiegu poprzednich związków oraz o doświadczeniach seksualnych. Istotne jest także uzyskanie informacji o potrzebach seksualnych pacjenta, jego oczekiwaniach i preferencjach.
Druga część diagnostyki podstawowej to badanie fizykalne. Tutaj lekarz ginekolog ocenia prawidłowość budowy narządów płciowych i wyklucza choroby weneryczne oraz infekcje intymne. W celu diagnostyki mogą być zlecone dodatkowe badania, jak chociażby oznaczenie profilu hormonalnego.
Leczenie dyspareunii - od farmakoterapii do psychoterapii
Metody leczenia dyspareunii są różne. Wybór sposobu leczenia lekarz uzależnia od przyczyn pojawienia się dysfunkcji. Jeżeli spowodowana jest ona infekcjami intymnymi oraz chorobami wenerycznymi wtedy włącza się odpowiednią farmakoterapię. Mogą to być leki przeciwgrzybicze, antybiotyki, czy preparaty przeciwwirusowe.
Wśród metod leczenia wyróżnia się także stosowanie środków znieczulających miejscowo, nawilżających i rozluźniających, aby ograniczyć ból w czasie stosunku. Lekarz może przepisać także leki przeciwlękowe.
Jeżeli podłoże problemu leży po stronie psychologicznej i relacji z partnerem, wtedy zalecana jest psychoterapia. Jej celem jest uporanie się z przyczyną takiego stanu rzeczy, pracowanie nad sobą oraz wspólną relacją. Terapia może mieć charakter indywidualny bądź też wspólny z partnerem.
Fizjoterapia uroginekologiczna jako metoda leczenie bólu pochwy
Do metod leczenia dolegliwości związanych z dyspareunią zalicza się także fizjoterapię uroginekologiczną. Polega ona na pracy z napięciem mięśni dna miednicy, czy też ich wzmocnieniu. Jeżeli w obrębie pochwy są blizny, które pojawiły się przykładowo na skutek porodu naturalnego, to ból można zniwelować poprzez ich mobilizację. Dodatkowo w czasie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego pracuje się nad rozluźnieniem mięśni.
Znaczenie leczenia niezdiagnozowanej dyspareunii
Brak diagnostyki i poznania przyczyny bólu, który towarzyszy w czasie stosunku seksualnego, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Mowa tu nie tylko o problemach ze zdrowiem miejsc intymnych, ale także tych psychologicznych, które wpływają na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jeżeli zauważycie, że ból w czasie stosunku ciągle Wam towarzyszy bądź się nasila, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Leczenie pozwoli zniwelować problem i zapobiec dalszym jego konsekwencjom.
Ból pochwy a życie intymne i relacje
Życie intymne to bardzo ważna część relacji i każdego związku. Zbliżenia nie tylko zaspokajają potrzeby seksualne i rozładowują napięcie, ale także budują więź, zaufanie oraz intymność. Dlatego też ból pochwy może mieć wpływ na jakość życia intymnego oraz relacje.
Jak ból podczas stosunku wpływa na zadowolenie z życia intymnego?
Niestety ból i dyskomfort ma bardzo negatywny wpływ na odczucia w czasie zbliżeń. Jeżeli jest dość mocny, może wręcz całkowicie zniechęcić do jakiejkolwiek bliskości. To z kolei może być przyczyną konfliktów i nieporozumień w związku, szczególnie jeżeli partnerzy szczerze nie rozmawiają o trudnościach i problemach, jakie się pojawiły. To z kolei przyczynia się do frustracji, podejrzeń o zdrady, a także szukania sposobów na zaspokojenie potrzeb seksualnych w inny sposób.
Ból pochwy a zaburzenia seksualne kobiet
Odczuwany w czasie zbliżeń ból pochwy może prowadzić do zaburzeń seksualnych, szczególnie jeżeli kobieta nie jest świadoma, że taki stan rzeczy nie jest normalny i można go leczyć. Dyskomfort w czasie zbliżeń może powodować także obniżenie własnej wartości, wzbudzać poczucie winy, a także pogłębiać lęki i strach przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności seksualnej.
Wpływ bólu pochwy na relacje - jak sobie radzić?
Przede wszystkim jeżeli pojawia się jakikolwiek ból, czy dyskomfort w czasie seksu, należy otwarcie mówić o tym partnerowi. Jeżeli nasila się on tylko w konkretnej pozycji, to szukajcie innych alternatywnych, które będą dla Was obojga przyjemne. Dodatkowo nie zwlekajcie z wizytą u specjalisty. Trafna diagnoza oraz leczenie pomogą uporać się z problemem, a także przywrócić przyjemność ze zbliżeń.
Otwarta rozmowa z partnerem pozwoli Wam na uniknięcie nieporozumień, oddalenia się od siebie oraz pogorszenia relacji. Co więcej, w czasie leczenia możecie spróbować innych sposób na zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych, tak aby oboje partnerzy czerpali pełną satysfakcję ze zbliżeń.
Ból pochwy zarówno sporadyczny, jak i przewlekły nie jest normą. Jeżeli zauważacie takie objawy w czasie stosunku i pieszczot, to warto umówić się na wizytę do lekarza, który sprawdzi stan zdrowia miejsc intymnych, a w razie konieczności dobierze odpowiednie leczenie lub skieruje do innego specjalisty. Nie należy się wstydzić, ani lekceważyć dyskomfortu w czasie seksu, ponieważ w większości przypadków można skutecznie pozbyć się problemu i tym samym ponownie móc czerpać pełną satysfakcję ze zbliżeń.