Jaki lubrykant do prezerwatyw lateksowych?
Szeroko na temat lubrykantów rozpisałam się w poprzednim tekście (więcej informacji znajdziesz tutaj). Lubrykanty w skrócie to kosmetyki o konsystencji żelu, które zapewniają dodatkowe nawilżenie podczas stosunku, używania kulek gejszy lub innych gadżetów erotycznych.
Podstawowa zasada do zapamiętania:
Nigdy nie używamy silikonowych lubrykantów do silikonowych gadżetów
Do prezerwatyw lateksowych najlepsze będą lubrykanty na bazie wody lub silikonu. Obie wersje bazowe lubrykantów nie uszkadzają lateksu i można ich używać do woli.
Substancją, która niszczy lateks, jest olej. Dlatego tak często mówi się o tym, by unikać lubrykantów na bazie oleju, gdyż całkowicie niszczą strukturę lateksu, pozbawiając nas skutecznej ochrony. Nie wspominając już o zwykłych olejkach i oliwkach do ciała, których przeznaczenie jest inne niż do nawilżenia miejsc intymnych.
Jeden z najlepszych lubrykantów polecany szczególnie dla kobiet to Pjur Med repair glide wodny lubrykant regeneracyjny. Jego konsystencja nie wymaga tak częstej aplikacji jak wiele innych lubrykantów wodnych, jest nieco gęstszy i bardzo zbliżony do naturalnych kobiecych wydzielin. Bezzapachowy, miły i przyjemny w aplikacji. Dzięki temu, że ma długie działanie, chroni przed możliwymi otarciami i dodatkowo ma właściwości regeneracyjne dzięki zawartości kwasu hialuronowego. Posiada znak najwyższej jakości niemieckiej Organizacji Ochrony Konsumentów.
Co to jest lateks?
Lateks to materiał pozyskiwany naturalnie z roślin kauczukowych, których sok zostaje poddany obróbce termicznej zależnej od celu, w jakim lateks ma zostać użyty. W większości lateks znany jest nam z powodu antykoncepcji, gdyż z niego tworzone są prezerwatywy. Innymi produktami zawierającymi lateks są na przykład rękawiczki lateksowe, opony, czy inne rzeczy użytku codziennego wykonane z gumy.
Prezerwatywy lateksowe
Do niedawna lateks był jedynym materiałem powszechnie dostępnym, z którego tworzono prezerwatywy. Obecnie na rynku pojawiają się inne materiały, jak poliizopren, które mają swoje zalety, ale są od lateksowych wersji sporo droższe, zatem wciąż nie są tak popularne, jak klasyczne prezerwatywy.
Prezerwatywa jako metoda antykoncepcji jest znana wszystkim aktywnym seksualnie. Lateks jest rozciągliwy, wytrzymały oraz nie przepuszcza wirusów i bakterii, chroniąc tym samym przed chorobami wenerycznymi. Stosowanie prezerwatyw lateksowych (o ile nie jest się uczulonym na lateks) jest całkowicie bezpieczne i pozbawione skutków ubocznych. Panowie z reguły narzekają na konieczność stosowania prezerwatyw, ale pamiętajcie, że bezpieczeństwo przede wszystkim. Warto zdecydować się na prezerwatywy ultracienkie, które posiada ekskluzywna marka Lelo czy popularny Durex. Z super cienkimi prezerwatywami doznania na pewno będą intensywniejsze, a bezpieczeństwo pozostanie!
Alergia na lateks
Lateks, mimo że jest substancją pozyskiwaną naturalnie, wywołuje różne reakcje u ludzi. Uczulenie na lateks jest zjawiskiem dość powszechnym. Rozprzestrzenia się poprzez cząsteczki lateksu, które w kontakcie ze skórą tworzą alergen zapamiętywany przez odpornościowy układ organizmu. Najczęstszą przyczyną uczulenia są rękawiczki lateksowe i właśnie prezerwatywy, bo mają bezpośredni i dość długi kontakt ze skórą. Najbardziej podatne na alergię na lateks są osoby, które mają już zdiagnozowane uczulenie na inne czynniki, na przykład pyłki lub zboża.
Objawy pojawiają się zwykle od razu po kontakcie lateksu ze skórą, najpóźniej do pół godziny od kontaktu. Najczęstszymi objawami są nieprzyjemne reakcje skórne. Objawy niestety mogą pojawić się również z opóźnieniem oraz być groźniejsze niż wysypka. W przypadku bardzo złego samopoczucia i niepokojących objawów na skórze niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Jedynym sposobem na zlikwidowanie objawów uczulenia jest całkowite wyeliminowanie lateksu z otoczenia.