Jak ćwiczyć mięśnie Kegla kulkami? 5 rad eksperta

Michalina Grabowska
Ładowanie...

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla kulkami? W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że trening mięśni Kegla daje mnóstwo korzyści, między innymi polepszenie seksualnych doznań i zmniejszenie dolegliwości po ciąży. Rzadziej wspomina się jednak o tym, że ćwiczenia mięśni pochwy, by były skuteczne, muszą być również prawidłowe. Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości korzystając z rad ekspertów i formułując 5 praktycznych rad dotyczących prawidłowego treningu mięśni Kegla.

Kulki gejszy, jakie kupić?

Czy warto kupić kulki gejszy? Zdecydowanie tak! Jednak częstym błędem, jaki popełniają kobiety jest nieodpowiednie dobranie kulek gejszy, które nie przynoszą efektu. Nieumiejętne dobranie kulek gejszy może również skutkować infekcjami albo podrażnieniami, które skutecznie zniechęcają do korzystania z tego typu gadżetów. W takim razie, jakie kulki gejszy kupić i na co warto zwracać uwagę podczas ich wybierania?

  • Materiał wykonania. Najbardziej polecane kulki waginalne to te wykonane z silikonu medycznego, który jest hipoalergiczny i łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo nie zbiera zanieczyszczeń i nie tworzy sprzyjającego środowiska dla rozwoju bakterii.
  • Waga kulek. Waginalne kulki nie powinny być na początek zbyt ciężkie, by nie obciążyć za mocno mięśni.
  • Wielkość kulek. To mniej istotna kwestia, chociaż na początek poleca się zwykle kulki w większym rozmiarze (3 cm średnicy), ponieważ takie łatwiej jest utrzymać w pochwie. Z kolei panie, które chcą dodatkowo wzmocnić całkiem sprawne mięśnie, powinny sięgnąć po mniejsze i cięższe kulki.

 

svakom-nova-w-reku

Dobrym pomysłem jest kupowanie całych zestawów kulek, które nie są dużo droższe od pojedynczych sztuk, a stanowią komplet na każdy etap ćwiczeń mięśni Kegla. Zdecydowanie lepsze są kulki całkowicie pokryte jednym kawałkiem silikonu niż te mające wymienne kulki o różnej wadze. Pierwsza wersja jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, a co za tym idzie stanowi mniejsze ryzyko infekcji.

 

Rada redakcji

Warto sięgnąć po zestawy kulek gejszy Svakom Nova lub Je Joue Ami, które wykonane są z jednego kawałka silikonu. Zestawy progresywnych kulek gejszy składają się z 3 kulek o różnej wadze i wielkości, na każdy etap zaawansowania. Idealna propozycja dla wszystkich początkujących kobiet!

Jak rozluźnić mięśnie Kegla?

Tyle się mówi o wzmacnianiu mięśni Kegla i podobnie jak w przypadku wszystkich innych treningów siłowych, można szybko stracić zdrowy rozsądek. Nadmiar stresu, siedzący tryb życia lub przetrenowanie mięśni, może doprowadzić do tak zwanej hipertonii mięśnia. Wtedy uzyskamy skutek odwrotny do zamierzonego: stosunek seksualny będzie powodował ból, zmęczone mięśnie nie będą w stanie prawidłowo utrzymywać moczu, a mięśnie Kegla, zamiast ułatwić poród, sprawią, że konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

Warto więc również rozluźniać mięśnie Kegla. To bardzo proste. Wystarczy:

  • Starać się rozluźnić mięśnie brzucha, regulując oddech i wprowadzając się w stan relaksu.
  • Na rozluźnienie mięśni Kegla dobrze działają ćwiczenia oddechowe. Głębokie wdechy i wydechy, ziewanie i rozluźnianie szczęki korzystnie wpłyną na Twoje mięśnie.
  • Od czasu do czasu połóż się na plecach i podłóż pod uda zwinięty koc lub poduszkę. Złącz stopy, a kolana pozostaw szeroko. W ten sposób Twoje mięśnie Kegla będą odpoczywały.

 

Dbaj o wyważoną aktywność fizyczną i nie zapominaj o relaksie oraz odpoczynku. Postaraj się zredukować odczuwanie stresu.

Ćwiczenie mięśni Kegla na siedząco

Popularnym hasłem zachęcającym do treningu mięśni Kegla jest mówienie, że mięśnie można trenować o każdej porze dnia, niezależnie od tego, co robimy i gdzie się znajdujemy. To prawda. Mięśnie Kegla można ćwiczyć nawet na siedząco! Co prawda najlepszą pozycją jest ta stojąca lub półsiedząca, jednak kiedy nie masz innej możliwości, z powodzeniem możesz wykonać trening, siedząc. Wtedy najłatwiej jest ćwiczyć bez kulek gejszy. Wystarczy napinać mięśnie na kilka sekund, a następnie je rozluźniać. Serię raz dłuższych raz krótszych napięć mięśni należy powtarzać przez 5 minut.
Kiedy trenujesz mięśnie z kulkami gejszy bezczynne siedzenie nie przyniesie efektów. Dopiero pod wpływem ruchu ciała kulki wprawiane są w drganie i stymulują mięśnie Kegla do pracy.

kulki-gejszy-przekroj-ciala

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń również w czasie ciąży. Wręcz przeciwnie, pozwala to lepiej znieść poród. Warto jednak pamiętać, że nie te ćwiczenia w czasie ciąży są najważniejsze. Dbanie o siebie w ciąży powinno być kompleksowe i obejmować wszystkie partie ciała. Ćwiczenia relaksujące lub takie pozwalające zachować dobrą kondycję są specjalnie tworzone również dla kobiet w ciąży. Korzystając z zestawów treningowych polecanych mamom, można być pewną, że są to ćwiczenia bezpieczne dla przyszłych mam i ich dzieci.

Jeśli chodzi o ścisły trening dna miednicy, to w okresie ciąży lepiej skupić się na świadomym sterowaniu pracą tych mięśni. Wzmocnione mięśnie pochwy są elastyczne, a umiejętność ich rozluźniania pozwala na lekki poród. To właśnie ćwiczeniom rozluźniającym warto w tym okresie poświęcić więcej czasu. Więcej pracy we wzmacnianie mięśni Kegla można włożyć po porodzie.

Ćwiczenie mięśni Kegla po porodzie

Zanim zacznie się ostre treningi mięśni Kegla, warto dać sobie czas na dojście do siebie po porodzie. Pierwsze miesiące to czas na kontakt z dzieckiem i regenerację ciała po tak dużym wysiłku, jakim jest poród. Pierwsze treningi najlepiej rozpocząć 3 miesiące po normalnym porodzie. Ćwiczenia powinny być regularne, ale wyważone. Ich długość należy zwiększać stopniowo i nie przekraczać kilkunastu minut. Przetrenowane mięśnie bolą, a nie to jest naszym celem. Jak najlepiej ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie?

  • Ćwiczenia wykonuj regularnie, codziennie, przez kilka minut. Możesz ćwiczyć z kulkami gejszy lub bez albo na zmianę.
  • Po treningu wzmacniającym odpocznij, a następnie wykonaj ćwiczenia rozluźniające.
  • Kiedy źle się czujesz, boli Cię brzuch lub masz okres, nie wykonuj ćwiczeń. Mała przerwa nie zaprzepaści efektów.

 

je-joue-ami-kulki-gejszy

Na koniec podsumujemy sobie wszystkie uzyskane informacje:

1. Kulki gejszy do ćwiczeń mięśni Kegla muszą być dobrej jakości, najlepiej wykonane z silikonu medycznego.

2. Z długością poszczególnych treningów nie wolno przesadzać. Wystarczy 15 minut dziennie dla mocnych efektów. Liczy się systematyczność!

3. Oprócz ćwiczeń napinających mięśnie, koniecznie należy wykonywać również ćwiczenia rozluźniające. W ten sposób można nauczyć się kontrolować pracę mięśni dna miednicy. Ćwiczenia rozluźniające wykonuje się po wyjęciu kulek waginalnych.

4. Ćwiczenia mięśni Kegla z kulkami gejszy wykonujemy w ruchu: podczas wykonywania codziennych czynności lub ćwiczeń. 

5. W czasie ciąży warto przywiązywać większą wagę do ćwiczeń mięśni Kegla rozluźniających. Po porodzie treningi można rozpocząć po upływie 3 miesięcy.

Wyraźne, pozytywne efekty z ćwiczeń może zauważyć każda kobieta. Warto jednak pamiętać, że trening mięśni Kegla to wprowadzenie systematycznych ćwiczeń na stałe do swojego harmonogramu zajęć. 

Komentarze
Zostaw swój komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zostaw swój komentarz
loader
Ładowanie...

Aktualne promocje

Poruszanie się po elementach karuzeli jest możliwe za pomocą klawisza tab. Możesz pominąć karuzelę lub przejść bezpośrednio do nawigacji karuzeli za pomocą łączy pomijania.
TENGA-FLASH SALE
TENGA-FLASH SALE
Trwa do 05 maja 2025
PJUR -20% TANIEJ
PJUR -20% TANIEJ
Trwa do 30 kwietnia 2025
PLAYBOY-BULLET LUB STROKER GRATIS
PLAYBOY-BULLET LUB STROKER GRATIS
Trwa do wyczerpania zapasów
WIOSENNA WYPRZEDAŻ
WIOSENNA WYPRZEDAŻ
Trwa do odwołania
FLESHLIGHT -15%
FLESHLIGHT -15%
Trwa do 17 czerwca 2024