Prezerwatywy są jednym z najpopularniejszych, najpowszechniejszych środków antykoncepcyjnych. Ich dobór zależy od własnych preferencji. A wybór jest niezwykle bogaty. Od produktów klasycznych przez te dodatkowo nawilżane czy ultracienkie aż po takie z wypustkami oraz substancją opóźniającą wytrysk. Dostępne są również takie, stworzone z myślą o alergikach, a także osobach pragnących jak najnaturalniejszych doznań. W jaki sposób dobrać prezerwatywy? Które kondomy będą najlepsze? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań można szukać w naszym poniższym poradniku dotyczącym tego typu antykoncepcji.
Prezerwatywy − rozmiary
Wielu użytkowników prezerwatyw z pewnością spotkało się z dwoma, ewentualnie trzema rozmiarami kondomów − klasycznym, powiększonym (large lub XL) oraz ściśle przylegającym (slim albo fit), których nie należy mylić z prezerwatywami cienkimi. Oba rodzaje zapewniają bliskość między partnerami podczas stosunku, jednak różnią się między sobą średnicą otworu, jak w przypadku prezerwatyw Lelo Hex, o których pisaliśmy wcześniej na blogu.
Wracając do wymiarów − warto wiedzieć, że rozmiar kondoma może w pełni odpowiadać obwodowi penisa. Marka MY.SIZE oferuje aż siedem rodzajów prezerwatyw pod względem ich wielkości. Dostępne są bowiem:
- 47 mm dla obwodu 9.5-10 cm
- 49 mm dla obwodu 10-11 cm
- 53 mm dla obwodu 11-11.5 cm (Także Skyn Original, Skyn Extra nawilżone)
- 57 mm dla obwodu 11.5-12 cm (Oraz prezerwatywy Durex Extra Safe,Elite i Pleasuremax)
- 60 mm dla obwodu 12-13 cm (taki rozmiar mają również Pasante King Size)
- 64 mm dla obwodu 13-14 cm
- 69 mm dla obwodu 14-15 cm
Podane wyżej propozycje prezerwatyw to tylko przykłady. Na naszej stronie wszystkie dostępne kondomy mają podaną średnicę, dzięki czemu z łatwością znajdziecie dopasowane prezerwatywy ulubionej marki.
Jaki rozmiar prezerwatyw wybrać?
W tym miejscu może pojawić się pytanie odnośnie do prezerwatyw – jaki rozmiar wybrać. Aby się tego dowiedzieć, w pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód członka we wzwodzie. W tym celu niezbędna będzie miarka, którą można pobrać ze strony MY.SIZE, a następnie wydrukować. Tak przygotowaną miarkę trzeba owinąć wokół penisa w stanie erekcji i sprawdzić, ile wynosi jego obwód. Po wykonaniu tych czynności dobór kondomów w odpowiednich rozmiarach nie powinien już sprawić kłopotu. Możesz również skorzystać ze specjalnej aplikacji My.SIZE dobierającej rozmiar prezerwatyw.
Prezerwatywy i ich rozmiar S − w przypadku wspomnianej tu marki MY.SIZE − stanowią te kondomy o wymiarach średnicy 47 i 49 mm. Do klasycznych zaliczają się zaś prezerwatywy w rozmiarach 53 i 57 mm. Pozostałe, to znaczy kondomy o średnicy powyżej 60 mm należą do grupy XL.
Dlaczego prezerwatywa musi być dopasowana?
Źle dobrana prezerwatywa może się zsuwać z penisa, kiedy jest za duża lub może pęknąć podczas stosunku, kiedy jest za mała. To oczywiście negatywnie wpływa na skuteczność kondomów, ale również na komfort podczas ich używania. Dlatego warto poświęcić chwilę, by wybrać odpowiednio dopasowane prezerwatywy. Seks jest wtedy zupełnie inny!
Prezerwatywy − rodzaje
Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są rozmaite prezerwatywy, a wielość ich rodzajów umożliwia spełnienie najskrytszych fantazji seksualnych. Można znaleźć kondomy w kilku rozmiarach, jak w przypadku MY.SIZE; o różnym stopniu nawilżenia, które znajdują się na przykład w ofercie marki Durex lub SKYN i mnóstwo innych, wywołujących nieznane dotąd wrażenia erotyczne. Na które z nich − wobec tego −warto zwrócić szczególną uwagę?
Prezerwatywy z wypustkami
Kondomy z wypustkami pełnią jednocześnie funkcję środka antykoncepcyjnego oraz stymulatora żeńskich, a niekiedy również męskich miejsc intymnych podczas stosunku. Różnorodna powierzchnia ścianek zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie prezerwatyw powoduje jeszcze mocniejsze doznania erotyczne przez delikatne, lecz niezwykle przyjemne drażnienie czułych miejsc. Prezerwatywy z wypustkami oferują między innymi takie marki jak Durex czy Unimil SKYN.
Prezerwatywy prążkowane
Podobnie jak w przypadku kondomów z wypustkami, również prezerwatywy prążkowane służą jednocześnie zapobieganiu zajściu w ciążę oraz stymulacji stref intymnych podczas seksu klasycznego. Powierzchnia ścianek nie jest gładka. Została pokryta wystającymi paseczkami, które potęgują doznania erotyczne podczas stosunku, a to za sprawą ruchu penisa w tego typu kondomie wewnątrz pochwy.
Prezerwatywy smakowe
Kondomy smakowe przeznaczone są przede wszystkim tym parom, które nie mają nic przeciwko stosunkowi oralnemu i w żadnej sytuacji nie chcą z niego rezygnować. Seks oralny może służyć jedynie podnieceniu, podobnie jak gra wstępna, aby później spełnić pożądanie, szczytować podczas seksu klasycznego. W takiej sytuacji istnieje jednak obawa, że zakładanie kondoma zepsuje nastrój między partnerami. Warto wówczas zaaplikować go wcześniej. Do tego przydadzą się właśnie prezerwatywy smakowe, które zniwelują nieprzyjemny smak lateksu w ustach, a jednocześnie pobudzą kolejne zmysły w trakcie stymulowania członka.
Prezerwatywy damskie
Pod sformułowaniem "prezerwatywy damskie" mogą kryć się zarówno prezerwatywy stymulujące, czyli takie, o których była mowa wcześniej, to znaczy z wypustkami i prążkami, oraz kondomy stworzone właśnie z myślą o kobietach. Aplikacja ich jest dopochwowa. Zwykle składają się z dwóch pierścieni, z czego jeden pozostaje na zewnątrz, drugi umieszcza się wewnątrz pochwy. Kondomy damskie − to rozwiązanie dla pań, które od czasu do czasu chcą zwolnić swojego mężczyznę z obowiązku zakładania ich na członka.
Prezerwatywy hipoalergiczne nielateksowe
Wśród szerokiej oferty prezerwatyw bez trudu znaleźć można również takie, które będą hipoalergiczne. To oznacza, że nawet osoby o zdecydowanie wrażliwej i podatnej na występowanie podrażnień skórze, nie doświadczą nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze stosowaniem ich. Najpowszechniejszą marką, oferującą kondomy antyalergiczne, jest firma Unimil SKYN, wykonująca swoje produkty z poliizoprenu.
Prezerwatywy powiększone XL
Jeśli średnica, której szukasz mieści się w przedziale 58 mm, idealne dla Ciebie będą kondomy Lelo Hex XL. Jeśli szukasz jeszcze większych, powyżej 60 mm, sięgnij po dopasowaną ofertę My.Size. Prezerwatywy powiększone XL są również sprzedawane na sztuki, dzięki czemu możesz dopasować idealny rozmiar metodą prób i błędów bez straty pieniędzy.
Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym: tak, czy nie?
Mimo że prezerwatywy już same w sobie stanowią antykoncepcję, istnieją również kondomy, pokryte warstwą środka plemnikobójczego. Ten ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla par, które obawiają się zajścia w ciążę, nawet w rzadkim przypadku pęknięcia kondoma lub założenia wcześniej uszkodzonego bądź wadliwego produktu.
Przeglądając fora internetowe, niejednokrotnie daje się natrafić na informacje, jakoby prezerwatywy plemnikobójcze zostały wycofane z rynku i były już niedostępne ze względu na niski stopień skuteczności. Warto dodać, że w ofercie jednych z najpopularniejszych marek − Durex czy Unimil SKYN, produkujących kondomy − nie trafi się na tego rodzaju produkty, to znaczy na prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.
Prezerwatywy − jaką mają skuteczność?
Jak wiadomo, żaden ze sposobów antykoncepcji nie jest efektywny w stu procentach. Jednak obchodząc się ostrożnie z kondomami, przechowując je w odpowiednich warunkach oraz kupując je wyłącznie w sprawdzonych miejscach, na przykład aptekach czy sklepach z produktami erotycznymi, nie należy zanadto obawiać się ich pęknięcia podczas stosunku. Użytkowanie przeterminowanych, wysuszonych lub wadliwych prezerwatyw może zwiększyć ryzyko uszkodzenia ich, jednak i temu można zapobiec − jeśli kondom wygląda niepewnie, należy sięgnąć po kolejny, aby samodzielnie przyczynić się do zminimalizowania szansy na jego pęknięcie.